Soru:
Bu ses dosyasının formatını nasıl belirlemeliyim?
asheeshr
2013-03-27 19:20:54 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bilinmeyen biçimde bir ses dosyam var. Biçimini nasıl belirlemeye çalışmalıyım?

Ayrıca, bunu manuel gözlemle ve herhangi bir otomatik araç kullanmadan yapmak mümkün mü?

üç yanıtlar:
#1
+11
Peter Andersson
2013-03-27 19:49:04 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Otomatik yaklaşıma gelince, dosya komutu klasik bir öneridir. Dosyanın içerdiği verilerden dosya türünü tahmin etmeye çalışan bir araçtır. libmagic aracılığıyla iyi bilinen dosya formatı imzalarının çoğunu uygular. Bileşik bir dosyanız varsa, dosyaları daha büyük bir dosyanın alt kümeleri olarak bulmaya çalışacak binwalk deneyebilirsiniz.

Manuel rotaya gitmek istiyorsanız, eşleştirmeniz gerekir. dosyanın bazı alt kümelerini bilinen bir imza veya kalıba dönüştürür. Bu, özellikle veri kalıpları daha az düzenli olacağından sıkıştırılması muhtemel dosya formatları söz konusu olduğunda geçerlidir. Bu nedenle, dosya yapısında genellikle imza veya parmak izi adı verilen bir desen bulmanız gerekir. Çoğu dosya biçiminin, programların ne tür bir dosya yüklemek üzere olduklarını kontrol etmelerini kolaylaştırmak için dosyanın üstbilgisinde veya altbilgisinde sihirli sayılar bulunur. İyi bilinen dosya imzaları için birkaç iyi kaynak vardır:

#2
+5
0xC0000022L
2013-03-27 20:38:25 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Peter'ın önerileri, her zamanki gibi mükemmel. Birkaç nokta eklemek isterim.

  • Bu formatı kullanan bir programa erişiminiz varsa, formatla ilgili ayrıntıları veya hatta yalnızca aradığı imzalar (örneğin, ses örnekleri içerdiğini, ancak tescilli ve iyi bilinmeyen bir format olduğunu varsayarsak)
    • bu aynı zamanda formata erişmek için kullanılan kütüphaneler hakkında ipuçları verebilir ve bu da format (IDA FLIRT / FLAIR'ı düşünün)
  • aksi takdirde VLC gibi bir medya oynatıcı da ayrıntıları bulmak için iyi bir yöntem olabilir ( Ctrl + J ve Ctrl + I ). Yani, basitçe onu açmaya çalışırsınız ve ardından oynatıcının size hangi medya bilgilerini verebileceğini görürsünüz. İyi oyuncular, dosyayı açmadan önce sizi dosyaya belirli bir dosya uzantısını yapıştırmaya zorlamaz. Ancak olası istismarlara karşı dikkatli olun (ör. Bunu korumalı alan ortamında yapın)
#3
+5
nneonneo
2013-03-31 13:41:37 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Diğer yanıtlardaki ince önerilere ek olarak, işte sese özgü bazı öneriler:

  • Sesin çalma süresinin (kabaca) ne kadar uzun olduğunu biliyorsanız, yaklaşık olarak hesaplayın ses dosyasının bit hızı. Bu size sıkıştırılıp sıkıştırılmadığını söyleyecektir ve sıkıştırma oranı size kabaca neyle uğraştığınızı söyleyebilir. Örneğin, 4kbps ~ 32kbps bir konuşma codec'ini gösterir, 64 ~ 256kbps sıradan sıkıştırılmış sestir (AAC / MP3 / Ogg Vorbis), 512 ~ 3072kbps büyük olasılıkla kayıpsız bir codec'i ifade eder ve önemli ölçüde daha yüksek, sıkıştırılmamış veya zayıf sıkıştırılmış anlamına gelir (örn. ADPCM, PCM) ses. Bunun karşılığında, içerdiği içerik (konuşma, müzik, ses efektleri vb.) Konusunda size ipucu verebilir.
  • Zayıf bir şekilde sıkıştırılmış olabileceğinden şüpheleniyorsanız, dosyayı bir ham PCM akışı olarak açmayı deneyin. favori ses düzenleyiciniz (örneğin Audacity) ve onu dinlemek. Herhangi bir şekilde sıkıştırılırsa, muhtemelen çılgın miktarda gürültü olacaktır, ancak bazı formatlar (örneğin, ADPCM), nispeten sabit bit hızına sahiplerse, bu durumda yine de duyulabilir. Geçmişte bu taktiği, aldığım (hala bilinmeyen) bir ses örneğinin sözlü içeriğini çözmek için kullandım. Aslında, bu taktik, insan kalıbı tanımayı kullanarak kötü şifrelenmiş, sıkıştırılmamış dosyaların içeriğini bile ortaya çıkarabilir.
  • Dosyadaki meta veri parçalarını kontrol edin - dizeler , hızlı bir inceleme bir onaltılık düzenleyicide dosyanın ilk ve son parçaları veya yalnızca görmeyi beklediğiniz dizeleri aramak.


Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...