Soru:
Bir IC'nin işlevselliğini yok etmeden nasıl araştırmalıyım?
asheeshr
2013-03-24 18:41:44 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Görünür işaretleri olmayan 14 pimli bir entegre devre buldum. İşleyişi hakkında hiçbir bilgim yok. İşlevselliğini yok etmeden keşfetmeye nasıl devam etmeliyim?

Dirençler, kapasitörler ve indüktörler gibi birçok analog bileşene ve değişken bir güç kaynağına (1V- 14V) ve elinizin altında bir multimetre.

Eldeki bileşenler tartışmanızdan, çip gevşek gibi görünüyor, ancak bir PCB üzerindeyse, pimlerin hangi parçalara bağlandığına bağlı olarak varsayımlar yapabilirsiniz.
Bir cevap:
#1
+9
placeholder
2013-03-24 21:56:39 UTC
view on stackexchange narkive permalink

14 pinli bir paketiniz olduğu düşünüldüğünde, op-amp (ler) den 74XX serisi mantığa kadar neredeyse her şey olabilir.

Bir süreklilik test cihazı ile başlayın ve açık bir şekilde pin olup olmadığına bakın. birlikte kısaltıldı. Eğer öyleyse bu, güç rayları olabileceğine dair büyük bir ipucu olur. Ayrıca ortak pin çıkışlarını da arayın (Vcc, Vss köşelerdeki pimler 7,14 vb.). Sonra bir diyot denetleyici kullanın ve bu pinlerin bağlantılarını belirlemek için, açıklıkları ve kısa devreleri nerede göreceğinizi, Vforward vs. Göreceğiniz ESD koruma diyotlarının olacağını unutmayın. Hiç diyot yoksa, o pinin bir Analog giriş olma ihtimali vardır.

Ardından güç kaynağı akım sınırınızı çok düşük olarak ayarlayın ve cihazı olduğunuz pimlerle açın raylar. Bir cihazı ESD yapıları aracılığıyla bir giriş pini aracılığıyla çalıştırabileceğinizi unutmayın, ancak bu fark edilebilir çünkü çıkışlar, rayların altında bir diyot düşüşü olan bir çıkış voltajına sahip olacaktır. Akım sınırını ve test probunu artırın ve yavaşça çipi anlamaya çalışın ve ilerledikçe olasılıkları ortadan kaldırın. Bu bir op-amp mi yoksa mantık mı? Açık döngülü bir op-amp bir şekilde "dijital" hareket edecek, ancak muhtemelen raylara gitmeyecek.

Olasılıkların ve tekniklerin permütasyonları ve kombinasyonları bu noktadan sonra hızla genişliyor.

Sadece şunu eklemek istiyorum, eğer IC'nin yürütmesi gereken basit bir işlevden başka bir şey varsa (örneğin, bir mikrodenetleyicidir) kara kutu testini kullanarak çok fazla sonuç çıkaramayacaksınız.


Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...