Soru:
Kartı tahrip etmeden a yolunun hangi PCB katmanına gittiğini nasıl bulabilirim?
Polynomial
2013-04-02 02:24:22 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Birden çok katmana sahip bazı panolarda tersine mühendislik yapmaya çalışıyorum, ancak belirli yolların hangi katmana gittiğini keşfetmenin hiçbir yolunu bulamıyorum. Maalesef tahtayı aşındırıcı maddelerle yok edemem çünkü benim tek kartım. Ne kadar derine gittiklerini nasıl öğrenebilirim?

Sadece açıklığa kavuşturmak için - bağlantının hangi katmana gittiğini neden bilmeniz gerekiyor? Sadece yolun neye bağlı olduğunu bilmenize gerek yok mu? PCB'yi bir bütün olarak tersine çevirmeniz gerekiyorsa, tahribatsız bir şekilde yapmak çok zordur.
Söyleyebileceğim kadarıyla, farklı iç katmanlarda oturan iki veri yolu var, ancak bunlar için yollar, panele bağlı bir ASIC altında gizli. İşlevsel açıdan hangi veri yolunun hangi katmanda olduğunu bildiğime oldukça eminim, çünkü bunlardan biri için bir kart kenarı konektörü var ve içinden geçen bakırı açıkça görebiliyorsunuz. Sorun şu ki bu bir 68 hat yolu (32 veri hattı, 32 adres hattı, 4 kontrol hattı) ve bu pinlerden hangisinin viasım olan kontrol hatları olduğunu bilmiyorum. Onları bireysel olarak test edebilirim, ama bu çaba!
Büyük olasılıkla 4 kontrol hattının otobüsün bir ucunda veya diğer ucunda olduğunu varsayabilirsiniz.
Bir cevap:
#1
+8
cb88
2013-04-02 02:57:31 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Muhtemelen bazı pahalı tarama ekipmanlarına ihtiyacınız olacaktır. Atılan eski ekipmanı almanız mümkündür, ancak bu oldukça zor olacaktır. O zaman, ekipmanın çıktısını işlemek için muhtemelen bir yazılım yazmanız gerekecek, çünkü büyük olasılıkla eksiksiz bir sistemi sağlam bir sisteme kavuşturmadıysanız, eşlik eden yazılım için bir lisansa sahip olmayacaksınız.

Eğer vazgeçmeye istekliyseniz orijinal PCB'yi kaydederek bunu yapabilirsiniz. Temel olarak bileşen konumlarını dikkatlice not edin, parçaları çıkarın, her iki tarafı da tarayın, görüntü aracıyla taramaları temizleyin, ardından devam ederken kartın katmanlarını kaldırmayı tekrarlayın ... bana oldukça hataya yatkın geliyor.

Ayrıca, bazı pin gruplarının aynı katmana gidip gitmediğini kapsamlı bir şekilde kontrol ederek birkaçını çözebilirsiniz ... bunların güç / toprak pimleri olduğunu varsayabilirsiniz.

Yardımcı olabilecek başka bir şey de, anakart, sınır taraması testini desteklemek için tasarlanmıştır. Doğru anlarsam, hangi katmanda olmadıkları takdirde, çipler arasındaki bağlantıları algılamayı otomatikleştirmek için bunu kullanabilirsiniz. Ve işte bu konuyla ilgili bir PDF.

JTAG ile ilgili sorun, bir dizi voltaj ve frekansı desteklemesidir. Yanlış bir şey yaparsanız cipslerinizi tam anlamıyla kızartabilirsiniz. Dikkatli ol!
@0xC0000022L iyi bir nokta Sanırım en azından genişleme tipi bir kart olsaydı, karttaki gerilimleri elbette yuva geriliminden çıkarabilirdiniz, tabii bir voltaj regülatörü yoksa, o zaman muhtemelen ne çıkardığını anlayabilirsiniz.


Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...